به نام خدا

پیش­گفتار و تشکر

یکی از شاخص ­های توسعه هر کشور مشارکت مردم در ابعاد اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، علمی و فرهنگی است. بخش اعظم این توسعه، از راه پژوهش و تولید علم توسط نخبگان، اساتید دانشگاه، دانشجویان، فرهنگیان و متولیان علم حاصل می­شود. در جهان امروز، دانش قدرت است و اعمال قدرت بدون دانش ممکن نیست. توجه به سنت­ها و فرهنگ ملی و دینی و هماهنگ شدن با پیشرفت­های دانش و فناوری، به توسعه پایدار کشور منجر می­گردد. از آنجا که در کشور عزیز ما، ایران اولاً دانش و گسترش آن همواره مورد تاکید مردم و تکریم همگان بوده است و ثانیاً توسعه علم محصول ابتکار و به اشتراک گذاشتن تجارب افراد می­باشد، سهم هر کدام از ما در خدمت به انسان­ها – هرچند کوچک­ – گامی به جلو در راستای پیشرفت جامعه بشری به طور عام و توسعه کشورمان به صورت خاص خواهد بود.

در همین راستا به عنوان عضو کوچکی از جامعه علمی و دانشگاهی که عمر خود را صرف پژوهش، تدریس و کار عملی و اجرایی در کشور کرده ­ام، آرزویم این بود که بتوانم حاصل تجارب و اندوخته ­هایم را در اختیار گروه بیشتری از مردم سرزمینم قرار دهم. به همین دلیل با مشورت دوستان و همکاران تصمیم بر آن شد که برای اولین بار این آثار در قالب کتاب، ترجمه، تالیف، ویرایش کتاب، مقاله، پرسش­نامه، طرح پژوهشی، پایان ­نامه، و مصاحبه­ های علمی به صورت رایگان در اختیار جویندگان علم و دانش قرار گیرد و هرگونه درآمدهای احتمالی حاصل از طریق سایت به موسسات خیریه اهدا شود.

از همه کسان و همراهانی که در طراحی و به روزآوری سایت اینجانب صادقانه و مجدانه کوشیدند صمیمانه سپاسگزارم. از حضور پر ثمر آقای سعید سلیمانی فارسانی (سرپرست گروه) که تلاش صادقانه، مستمر و شبانه­ روزی ستودنی از آغاز تا پایان کار داشتند تشکر ویژه دارم. از خانم دکتر مهرنوش دارینی که مشورت­ های علمی و فنی ارزنده و مداومی ارایه دادند سپاسگزارم. همچنین فعالیت ­های موثر خانم­ها راضیه کاربخش، مریم فلاحتی، سارا مکی­ پور، زینب شاه­بختی، سارا هوشمندی، سارا مشتاقی، آقای یونس جاویدنسب و خانم فرانک صابونچی قابل تقدیر و تشکر است. بدون همکاری و هماهنگی گروهی این عزیزان هیچگاه کار حاضر به انجام و ثمر نمی­رسید. امیدوارم همواره با تلاش و همکاری یکدیگر شاهد شکوفایی بیش از پیش علم ودانش در کشور عزیزمان باشیم.

 

با سپاس مجدد از همه عزیزان

عبدالله شفیع ­آبادی

ایران، تهران، دی ماه ۱۳۹۵ شمسی

 

فهرست